Anasayfa / iOS / AKK (Adil Kullanım Kotası) kalkıyor!

AKK (Adil Kullanım Kotası) kalkıyor!

Tüm internet kullanıcılarının dert yandığı AKK ( Adil Kullanım Kotası) kalkıyor. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım gündeme bomba gibi düştü.

AKK (Adil Kullanım Kotası) kalkıyor!

AKK, internet kullanan herkesin şikayet ettiği konuydu. İnternet sağlayıcılarının yaptığı düzenlemeler ise tatmin etmedi. Bomba etkisi yapan bu açıklama ise, internet kullanıcılarını mutlu etmeye yetti. BTK Başkanı, AKK’nin kaldırılacağını resmi Twitter hesabından görsel ile duyuyarak, sürecin ilerleyişi hakkında bilgi verdi.

AKK uygulaması 2016 yılı sonunda tamamıyla kalkmış olacak. Bu tarihe kadar geçecek sürede ise internet sağlıyıcıları tarafından kullanıcılara bazı rahatlıklar sunulacak. 01 Mayıs 2017 tarihi başlangıç alınarak gece 02:00 ile sabah 08:00 arasındaki saatlerde AKK geçerli olmayacak. Yani kullanıcıların bu saatler arasında yaptığı kullanım AKK kotasını etkilemeyecek.

AKN (Adil Kullanım Noktası)  ne zaman kalkıyor?

Mobil internet kullanıcıları için de AKN sonrasında veri indirme hızı 128 Kbit/s olarak belirlendi. Sabit internet kullanıcılarında ise AKN hız sonrası uygulaması, kullanıcının sahip olduğu tarifeye ve pakete uygun olarak belirlenecek. Bu önemli bir gelişme zira 100 Mbps internet paketi kullanan ile 25 Mbps pakete sahip olan kullanıcılar AKN sonrası aynı hızları kullanmayacak.

AKK hız limitleri nasıl olacak?

  • 8 – 16Mbps arası AKK’den sonra 5Mbps,
  • 16 – 24Mbps arası AKK’den sonra 8Mbps,
  • 24 – 50Mbps arası AKK’den sonra 16Mbps,
  • 50 – 100Mbps arası AKK’den sonra 24Mbps,
  • 100 – 500Mbps arası AKK’den sonra 32Mbps,
  • 500 – 1000Mbps arası AKK’den sonra 64Mbps

Bu çalışma mobil ağlar için 1 Mart 2017 tarihinden itibaren, sabit genişbant kullanımında ise 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Hakkında ethem

Not: http://www.ethemkiyak.com‘un Apple veya Türkiye’deki yetkili satıcıları ile herhangi bir ilişkisi veya bağı bulunmamaktadır. Dolayısıyla sitede yazılanlar resmi bilgiler veya açıklamalar değildir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Yukarı Kaydır