Anasayfa / iOS / iOS 12 Tanıtıldı! Gelecek Yenilikler ve Destekleyen Cihazlar

iOS 12 Tanıtıldı! Gelecek Yenilikler ve Destekleyen Cihazlar

Apple, 04 Haziran‘da gerçekleştirdiği WWDC 2018 ekinliğinde yeni iOS 12 güncellemesini tanıttı.

iOS 12 Özellikleri Neler Olacak?

Apple, Eylül ayında yapacağı iPhone Etkinliği sonrasında iOS 12 güncellemesini tüm kullanıcılara sunacak. iOS 12 güncellemesinde çok fazla yenilik olmadığını söylemekte fayda var. iOS 11’de yaşanan sorunları çözmeye çalışan Apple, eski iOS sürümlerinde olduğu gibi kararlılıktan yana.

Apple’ın iddiası 2 kat performans. Yani uygulamaların 2 kat daha hızlı açılacak olması kullanıcılarda heyecan uyandırdı. Ayrıca artırılmış gerçeklik deneyimlerinde de çalışma yapılmakta. Apple ARKit 2.0 bu yönde büyük rol üstleniyor.

Asıl dikkat çekici detay Apple’ın yazılım stratejisini tamamen değiştiriyor olması. Bu aşamada, mühendislerin daha iyi hizmet verebilmeleri ve sunulacak yeni bir özelliğin kusursuz olması. Eğer bir özelliğin hazır olmaması durumunda mühendisler bu özelliği gelecek senelere bırakabilecek. Amaç ise iOS 11’de yaşanan hataların tekrar olması şirketi zor duruma düşürebilir. Bu sebepten ötürü iOS 13 de birçok geliştirilmiş özelliği görebileceğiz.

Diğer bir yenilik ise “Measue” yani “ölçü” olarak öne çıkıyor. Bu özellikle bir nesnenin ölçüsünün kolaylıkla santim santim ölçülebiliyor olması. Artırılmış gerçeklikten faydalanan Measure ile üçüncü parti uygulama kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

iPhone’ların Fotoğraflar özelliği için gelen yeni arama yeteneğide kolaylık sağlayacak. Yani yer, etkinlik, kişi ve kategori içerisinde siz daha yazmaya başlarken çıkan öneriden aradığınız fotoğrafları hızlıca bulabileceksiniz. Makine Öğrenimi sayesinde fotoğraflarınız indekslenmiş olacak.

Apple’ın kişisel asistanı Siri‘ye gelen yenilik ise Kısayollar olacak. Her ay 10 milyar talebin olduğu Siri’ye her uygulamadan aksiyonlar ekleyebileceksiniz. Uygulamalara ait belirleyeceğiniz Özel Cümleler ile Siri sizi doğrudan bu uygulamaya yönlendirebilecek.

Apple News yeni bir uygulama olarak iOS 12’de yerini alacak. Haberler ve hisse bilgilerini anlık olarak takip edebileceksiniz.

Sesli notlar uygulaması yeniden tasarlanarak iPad için uyumlu hale getirildi. Ayrıca bu uygulama için iCloud desteğide sağlandı.

iBooks uygulaması yeniden tasarlanarak Apple Books haline dönüşüyor. Yeni Apple Books mağazasıyla sesli kitaplara odaklanılmış olacak.

Bildirimler Yenilendi!

iOS 12 güncellemesiyle bir süredir beklenen bildirimler özelliğini de yenilemiş oldu. Buna göre artık bildirimler gruplamalı olarak sunulabilecek. Kullanıcıların kilit ekranı üzerinden bildirimlerini kontrol etmeleri sağlanırken, bunun dışında bildirim merkezi kontrollerine ulaşması da sağlanacak. Ayrıca kullanıcılar bildirim sayılarını da kendileri belirleyecek.

Screen Time (Görüntüleme Zamanı) altındaki Haftalık Aktivite Özeti ise bir çeşit dijital sağlık özelliği. Telefonunuzla veya tabletinizle ne kadar süre geçirdiğinizi bu özellik ile takip edebilecek ya da Uygulama Limitleri ile uygulama kullanım sürelerini ayarlanabilecek.

Animoji Sayısı artıyor  ve Memoji Geliyor!

Animoji özelliği için de önemli yenilikler var. Hatta bir de Memoji özelliği geliyor. Hayalet, Koala, Kaplan ve T-Rex olmak üzere dört yeni Animoji yüzü bu güncelleme ile birlikte kullanıcılar buluşacak. Ek olarak, Animoji’ler için dil tespiti şeklinde bir yenilik geliyor. Bu sayede argo veya küfürün önüne geçiliyor.

Memoji ise kişiselleştirilmiş emojilerinizi oluşturmanıza olanak sağlayacak. Bu özellik için Galaxy S9 ile gelen AR Emoji‘ye Apple yaklaşımı denilebilir.

Mesajlar kamerası için de birçok efekt ekleniyor. Snapchat benzeri efektler, şekiller, metinler ve çıkartmaların yanı sıra Animoji ve Memoji desteği ile mesajlar çok daha renkli hale gelecek.

FaceTime için de büyük yenilikler var. Grup FaceTime ile aynı anda 32 kişinin sesli ve görüntülü olarak bir arada görüşmesi mümkün olacak. Bu ekranda konuşan kişinin görüntüsü daha öne çıkarken diğerleri küçülecek. Üstüne tıkladığınız kişinin de büyümesi sağlanıyor.

iOS 12’yi Destekleyen Cihazlar

Yüzde 95 oranında kullanıcı memnuniyeti elde ettiği paylaşılan iOS 11 sonrasında iOS 12’nin de iOS 11 yüklenebilen tüm modellere geleceği açıklanmış durumda.

– iPad Pro (10.5), iPad Pro (2017) iPad 2017, iPad 2018, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4

– iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X

– iPod touch (6. jenerasyon)

Kaynak: SDN.net

Hakkında ethem

Not: http://www.ethemkiyak.com‘un Apple veya Türkiye’deki yetkili satıcıları ile herhangi bir ilişkisi veya bağı bulunmamaktadır. Dolayısıyla sitede yazılanlar resmi bilgiler veya açıklamalar değildir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Yukarı Kaydır